Telecentro projektuojamas naujas duomenų centras sostinėje šalia Vilniaus TV bokšto brėžia naujus standartus tvarios duomenų centrų vadybos ir energetinio efektyvumo srityje. Jis pasižymės draugiškumu aplinkai, bus maitinamas saulės energija, o jo generuojama šiluma bus tiekiama į miesto šilumos tinklus. Telecentro vadovo Remigijaus Šerio žodžiais, šis projektas taip pat žymi pokytį įmonės strategijoje, kurios esmine dalimi tampa darnumas ir tvarioji plėtra.
Duomenų gausėja sprogimo greičiu
Gyvename pasaulyje, kuriame duomenų apimtys auga itin sparčiai. Per dešimtmetį nuo 2010 metų kasmet naujai generuojamų duomenų kiekis pasaulyje išaugo net 44 kartus: nuo 1,2 zetabaito (1,2 trilijono gigabaitų) iki 35 zetabaitų (35 trilijonai gigabaitų). 2020 metais kiekvienas planetos gyventojas kas sekundę generavo apie 1,7 megabaito informacijos. Ateityje mūsų laukia ne mažiau dinamiškas augimas – prognozuojama, kad jau 2025 metais pasaulyje bus sukurta 175 trilijonai gigabaitų naujų duomenų.
Augant duomenų srautams pasaulyje sueikvoja vis daugiau elektros energijos jų apdorojimui, perdavimui ir saugojimui. Tuo būdu informacinių ir telekomunikacijų technologijų (ITT) sektorius bendroje energijos vartojimo struktūroje užima vis didesnę dalį ir, atitinkamai, sukuria vis didesnį industrijos poveikį klimato kaitai. Jeigu šiuo metu jis suvartoja apie 5 proc. bendros energijos, 2030 metais šis procentas, įvairiais skaičiavimais gali padidėti iki 8-10 procentų. Yra analitikų, kurie prognozuoja, kad bendra pasaulyje ITT suvartojamos energijos dalis 2030 metais gali pasiekti net 21 proc. arba 9000 teravatvalandžių (TWh) per metus.
DC plėtroje teikia prioritetą tvarumui
Čia svarbu pažymėti, kad taip pat ir duomenų apdorojimas iš vartotojų terminalų keliasi į „debesį“, kas lemia energijos vartojimo restruktūrizaciją ITT sektoriaus viduje. Stabilizuojasi ar net mažėja galutinių vartotojų ir galinės IT įrangos (kompiuteriai, televizoriai, mobilieji įrenginiai) suvartojamos energijos kiekis ir didėja energijos vartojimo mastas ITT infrastruktūros, t. y. telekomunikacinių tinklų ir duomenų centrų, segmente. Taip vien Europos Sąjungoje įrengti duomenų centrai kasmet suvartoja apie 120-130 teravatvalandžių energijos – tai 10 kartų daugiau, negu per metus suvartoja Lietuvos įmonės ir gyventojai.
Lietuvoje paslaugų sektorius, kuriam priklauso ir ITT sektorius, suvartoja apie trečdalį visos elektros energijos. Štai kodėl būtina kalbėti apie nacionaliniu mastu tvarią duomenų centrų plėtrą, į ją žvelgti ne vien per ITT infrastruktūros efektyvinimo, finansinės naudos, bet pirmiausiai – per energetinio tvarumo, įtakos klimato kaitai prizmę.
Būdamas dideliu elektros energijos vartotoju Telecentras gerai supranta savo atsakomybę prieš visuomenę ir gamtinę aplinką, todėl į planuojamą valstybės duomenų centrų (VDC) plėtrą žvelgiame kompleksiškai, teikdami prioritetą darnaus ir tvaraus verslo principams.
Pagal projektą iš viso turėtų būti pastatyti keturi VDC – 2 Vilniuje ir 2 Kaune, jų bendra startinė talpa numatoma 400 spintų, su galimybe išplėsti. Šiuo metu vyksta pirmojo VDC (šalia Vilniaus TV bokšto) projekto derinimas su visuomene. Šio VDC startinis pajėgumas būtų 100 spintų su galimybe išplėsti iki 200. Objektą į eksploataciją numatoma priduoti 2022 m. II ketvirtį. Taip pat vyksta paruošiamieji darbai antrojo VDC projektavimui ir statybai Vilniuje.
DC konsolidacija ir energetinis našumas
Šie keturi Telecentro VDC turėtų sutalpinti kelis šimtus valstybės institucijų ir organizacijų serverinių. Energetinio tvarumo požiūriu tokia konsolidacija reikš didelį žingsnį energetinių resursų taupyme. Europos komisijos tyrimų duomenys rodo, kad ne tik Lietuvos, bet ir visos ES viešajame sektoriuje dominuoja smulkios ir nenašios, iki 25 spintų talpos duomenų saugyklos. 40 proc. serverių yra „pagyvenę“, virš 5 metų amžiaus. Jie sueikvoja apie 66 proc. visos DC suvartojamos energijos, o prie bendro DC pajėgumo prisideda vos 7 procentais.
Neaukštas ir šių fragmentuotų duomenų saugyklų santykinis našumas, vadinamasis PUE indeksas, rodantis kiek papildomai energijos suvartojama kiekvienai IT įrangos suvartotai kilovatvalandei (ventiliavimo, šaldymo, apšvietimo ir kt. technologiniams procesams). Jeigu dideliuose specializuotuose DC PUE indeksas siekia 1,5, tai mažose saugyklose – net 7. Tai reiškia, kad IT įrangos suvartotam 1 kWh papildomai sueikvojama atitinkamai nuo 0,5 iki 6 kWh.
Telecentro gi statomų duomenų centrų PUE indeksas yra 1,3, kas reiškia, kad 1 kWh IT suvartotos energijos teks ne daugiau kaip 0,3 kWh papildomos energijos aptarnaujantiems procesams ir sistemoms.
Prisidės prie Lietuvos žaliųjų tikslų
Naujai statomus VDC numatome maitinti nuosavų saulės elektrinių energija. Pirmoji 0,5 mln. megavato saulės jėgainė jau baigiama įrengti Telecentro Molėtų objekte – jos energija bus tiekiama Vilniaus TV bokštui ir čia įrengtiems duomenų centrams. Artimoje perspektyvoje elektros gamybą iš nuosavų atsinaujinančių energijos išteklių numatome išplėsti iki 8 megavatų, perspektyvoje iki 2027 metų – iki 23 megavatų. Realizavus šiuos planus Telecentras taptų vienu didžiausių ne energetikos srities įmonės valdomo saulės elektrinių parko savininku Baltijos šalyse.
Lietuva siekia, kad atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) dalis elektros energijos balanse 2030 m. sudarytų 45 %, o 2025 m. iš AEI būtų pagaminama mažiausiai 5 mlrd. kWh elektros energijos. Taigi, Telecentras, eksploatuodamas turimas saulės elektrines, prie valstybės žaliųjų tikslų prisidės bemaž 0,5 procento.
DC šiluma bus tiekiama į miestų šildymo tinklus
Dar vienas projektas tiesiogiai susijęs su VDC, kurį mes inicijavome – tai VDC serverių atliekinės šilumos panaudojimas Vilniaus miesto centriniam šildymui, o ateityje – analogiškus sprendimus ketiname pritaikyti ir Kaune. Šiuo metu dalyvaujame taržinybinėje darbo grupėje, kuriančioje praktinį DC šilumos integracijos į šilumos tinklus modelį, taip pat prisijungėme prie tarptautinio projekto „“ReuseHeat, kurį koordinuoja Švedijos aplinkos tyrimų institutas ir kuriame dalyvauja Londono ekonomikos mokykla, Hamstado ir Alborgo universitetai, Electricite de France, Nicos municipalitetas ir didelis skaičius inžinierinių sprendimų bendrovių ir organizacijų.