Pastaruoju metu viešojoje erdvėje daug diskutuota dėl Telecentro sprendimo riboti neįgaliųjų pakilimą į Vilniaus TV bokšto viršuje esančią apžvalgos aikštelę, nesant realios evakuacijos galimybių ekstremaliose situacijose.
Pateikiame interviu su Telecentro vadovu Remigijumi Šeriu, kuriame įmonė pasistengė išsamiai paaiškinti savo sprendimų motyvus ir aplinkybes. Juose rasite tikslią informaciją apie tai, ką įmonė iš tikrųjų riboja ir ko – neriboja, taip pat nuorodas, kaip rizikos, susijusios su neįgaliųjų buvimu apsunkintos evakuacijos objektuose, sprendžiamos kitose šalyse bei pagrindinę įmonės žinią apie pasirengimą konstruktyviai bendradarbiauti su neįgaliųjų organizacijomis, sprendžiant iškilusias problemas.
Informacija parengta atsakymų į agentūros BNS klausimus pagrindu.
Kodėl neįgalieji negali gauti televizijos bokšte teikiamų paslaugų? Kokie jūsų argumentai?
Taip teigti nėra tikslu. Mes ribojame judėjimo negalią turinčių žmonių patekimą tik į TV bokšto viršuje esančią apžvalgos aikštelę. Nėra jokių kliūčių šiems neįgaliesiems patekti į TV bokšto apatinę dalį, kurioje įsikūręs Sausio 13-osios muziejus, čia galima išklausyti audio gidą apie TV bokštą, jo istoriją, aplankyti šalia bokšto įkurtą Antenų parką, taip pat šalia TV bokšto pažymėtas 1991 m. bokšto gynėjų žūties vietas. Pastebėsime, kad analogiškai žmonių su judėjimo negalia pakilimas ribojamas ir kitose šalyse veikiančiuose bokštuose, pvz., Berlyno (https://tv-turm.de/en/notices/accessibility/). Paryžiaus Eifelio bokšte neįgaliesiems leidžiama pakilti į 1 ir 2 aukštą, tačiau į viršų – ne. (https://www.toureiffel.paris/en/faq/getting-tower/can-visits-be-made-people-wheelchairs).
Kalbant apie asmenis su regos ir proto negalia, reikėtų pabrėžti, kad šie asmenys galėjo anksčiau ir gali dabar be kliūčių apsilankyti TV bokšto apžvalgos aikštelėje 165 metrų aukštyje, jeigu juos lydi įgalus suaugęs asmuo.
Sprendimas apriboti neįgalių asmenų pakilimą į TV bokšto viršų yra susijęs su rizika asmens gyvybei ir sveikatai, kilus ekstremaliai situacijai, pvz., gaisrui. Deja, TV bokštas buvo projektuotas ir statytas XX a. 8-ajame dešimtmetyje, kuomet apie neįgaliųjų lankymąsi nebuvo galvojama. Taigi, jame nėra suprojektuoti evakuacijos keliai, kurie tiktų žmonių su judėjimo negalia evakuacijai. Liftai, kilus gaisrui, automatiškai nusileidžia į 1 aukštą ir atsijungia, todėl nėra galimybės saugiai evakuoti žmonių su negalia gaisro metu. Kalbant apskritai, derėtų papildyti, kad Vilniaus TV bokšto, kaip ir kitų šio tipo statinių pasaulyje, pagrindinė paskirtis yra technologinė-radioinžinerinė. Dėl jame vykdomos technologinės-inžinerinės veiklos TV bokštas yra tik iš dalies pritaikytas lankytojų srautų aptarnavimui. Dėl to lankytojams tenka taikyti įvairių apribojimų, pvz., vienu metu viršutinėje apžvalgos aikštelėje negali būti daugiau negu 100 žmonių (nes tiek talpina evakuacinė patalpa, esanti 18 bokšto aukšte), žiemos sezono metu dėl ledokryčio rizikos lankytojai leidžiami tik per požeminę galeriją, jiems leidžiama kilti tik vienu iš dviejų liftų (siekiant apsaugoti strateginės paskirties objektą nuo nesankcionuoto patekimo į technologines patalpas) ir t.t.
2017 metų spalio 12 d., bandant šildymo sistemą prieš žiemos šildymo sezoną 19 aukšte dėl netikėto sistemos gedimo įvyko patalpų uždūminimas (apie tai rasite informacijos žiniasklaidos, taip pat ir BNS, archyvuose). Incidento metu visus restorano lankytojus ir personalą teko skubiai evakuoti žemyn. Po šio įvykio įmonės administracija, atsižvelgusi į priešgaisrinės tarnybos rekomendacijas, itin atidžiai išnagrinėjo lankytojų saugumo užtikrinimo priemones ir ekstremalios situacijos valdymo taisykles. Mes taip pat supratome, kad dėl evakuacinės laiptinės siaurumo ir statumo mes negalime užtikrinti asmenų su judėjimo negalia evakuacijos ir garantuoti jų saugumą. Todėl buvo atnaujintos TV bokšto lankymo taisyklės, kuriose buvo peržiūrėta neįgaliųjų asmenų pakilimo į TV bokštą tvarka. Ji buvo parengta, atsižvelgus ne tik į mūsų, bet ir kitose šalyse veikiančių TV bokštų patirtį ekstremaliose situacijose.
Norime akcentuoti, kad iki šio incidento neįgaliesiems nebuvo jokių apribojimų pakilti į TV bokštą, atvirkščiai, jie buvo laukiami, apie ką liudija iki šiol tebegaliojanti nuolaida pakilimo bilietui ir neįgaliesiems skirti įrašai informaciniuose stenduose TV bokšto prieigose, padedančiuose lankytojams susirasti kelią į bokštą. Deja, labai apgailestaujame, kad po rudens incidento teko apriboti judėjimo negalią turinčių lankytojų pateikimą į apžvalgos aikštelę.
Kodėl yra išskirtos skirtingos negalios formos?
Tai susiję su skirtinga galimybe evakuoti neįgalų asmenį. Šiuo metu asmens su judėjimo negalia neįmanoma evakuoti dėl pastato technologinių trūkumų, o regos ir proto negalią turintį asmenį, mūsų manymu, lydintis asmuo, nors ir nelengvai, bet vis tik galėtų nuvesti evakuaciniais laiptais žemyn .
Dabar jau pakeistos taisyklės, kodėl pakeitėte ir kada?
Taisyklės dėl neįgaliųjų asmenų lankymosi TV bokšte nėra pakeistos, tačiau yra koreguojami komunikaciniai pranešimai. Mes pripažįstame ir labai apgailestaujame, kad informacija, taip, kaip ji buvo pateikta svetainėje, galėjo būti neteisingai suprasta, dėl ko galėjo būti įžeistas neįgalių žmonių orumas ir sukeltos neigiamos emocijas. Šiuo metu ji dalinai pakoreguota. Taip pat informacija bus koreguojama po susitikimo su neįgaliųjų organizacijų atstovais, kuriuos pakvietėme į minimų klausimų aptarimą.
Yra įvairių variantų, kaip galima išspręsti neįgaliųjų transportavimą laiptais, kodėl to nesprendžiate?
Mūsų evakuacinė laiptinė yra itin siaura ir stati, joje netelpa neįgaliojo vežimėlis. Kaip minėjome, vienintelis būdas yra tokį neįgalųjį asmenį nunešti ant pečių, dėl ko reikėtų įveikti 900 laiptelių žemyn. Praktiškai tai padaryti yra neįmanoma, tas taip sukeltų didelį pavojų kitų evakuojamų žmonių sveikatai ar net gyvybei.
Taip pat norime patikinti, kad įmonė deda visas pastangas, kad Vilniaus TV bokštas būtų atnaujintas ir rekonstruotas. Dar 2015 metais buvo parengti TV bokšto rekonstrukcijos projektiniai pasiūlymai, kuriuos realizuojant planuojama atsižvelgti į daugelį TV bokšto 37 metų eksploatacijoje iškilusių klausimų, tarp jų ir susijusių su galimybe užtikrinti neįgaliųjų saugumą jiems lankantis objekte. Šiuos klausimus mes taip pat numatome aptarti planuojamame susitikime su neįgaliųjų organizacijų atstovais.