„Apie eterinės TV laidotuves dar mažų mažiausiai porą dešimčių metų neteks išgirsti”, – teigia Telecentro vadovas Remigijus Šeris šiandien „Verslo žinių” priede „Išmanioji Lietuva” publikuojame straipsnyje „Televizija išlieka jaunatviška, nes keičiasi”. Siūlome susipažinti su pilnu publikacijos tekstu.
xxx
Televizija išlieka jaunatviška, nes keičiasi
Šiemet Lietuvoje švenčiamas televizijos 60-metis yra gera proga pasižvalgyti ne tik po jos istoriją, bet ir pažvelgti į ateitį. Juolab, kad įsigalint internetui, vis daugiau randasi pranašų, žadančių greitą šios medijos pabaigą. Apie TV technologines tendencijas pasaulyje ir Lietuvoje kalbamės radijo ir televizijos programų siuntėjo į eterį – Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) – vadovu Remigijumi Šeriu.
– Tradicinė televizija pastaraisiais metais susiduria su daugybe iššūkių, ypač iš interneto ir telekomunikacijų industrijos pusės. Mes įdėmiai stebime procesus ir galime tvirtai pasakyti, kad, viena vertus, žinia apie jos mirtį gerokai per ankstyva. Kita vertus, pokyčiai išties vyksta, todėl Telecentras, būdamas didžiausias šalyje televizijos programų siuntėjas į eterį, stengiasi laikytis strategijos, kurioje yra balansuojamos ir tradicinės, ir naujosios TV programų transliavimo bei retransliavimo technologijos.
Pirmiausiai reikėtų pabrėžti, kad Lietuvoje maždaug pusė visų TV žiūrovų, arba apie 500 tūkst. namų ūkių, žiūri per eterinę televiziją transliuojamas programas, dar trečdalis žiūri TV per kabelį. Internetu transliuojamos televizijos dalis auga, bet tai ganėtinai laipsniškas procesas. Būtina pabrėžti, kad vartotojai už eterinės TV turinį nemoka, ir tai vienas iš veiksnių, skatinančių šios medijos tolesnį vartojimą. Eterinei TV pozicijas išlaikyti taip pat padėjo 2012 metais šalyje atliktas perėjimas nuo analoginės prie skaitmeninės TV. Šis technologinis virsmas leido stipriai pagerinti vaizdo raišką ir kokybę bei sumažinti programų retransliavimo kaštus.
– Kokie technologiniai sprendimai užtikrins tolesnę eterinės TV perspektyvą?
– Pirmiausiai – aukštosios raiškos televizija (HDTV). Pasaulio TV programų gamintojai ir transliuotojai masiškai pereina prie HD formato. Lietuva taip pat neatsilieka nuo proceso – pernai kartu su nacionaliniu transliuotoju LRT Telecentras įdiegė aukštos raiškos TV transliacijų tinklą, per kurį į eterį siunčiame LRT televizijos programas. Šiemet numatome pradėti transliuoti LRT Kultūros programą HD formatu. Apie perėjimą prie aukštesnės raiškos standarto kalbamės su kitomis šalies televizijomis.
Ne už kalnų ir super aukštos kokybės (8K/4K), 3D vaizdų transliacija, kuriai galimybę suteiks nauji vaizdo apdorojimo ir suspaudimo algoritmai. Tad apie eterinės TV laidotuves dar mažų mažiausiai porą dešimčių metų neteks išgirsti. Beje, tai liudija ir pasaulinės TV reklamos pajamų projekcijos. Analitikai teigia, kad 2020 metais pasaulinės TV reklamos apimtys pasieks 210 mlrd. USD – iš jų du trečdaliai atiteks televizijoms, savo programas transliuojančioms per eterį.
– Telecentras pernai ėmė transliuoti ir televiziją bevieliu internetu. Kokie motyvai lėmė šį sprendimą?
– Kaip minėjau, mes stengiamės veikti ir tradicinėse, ir naujose TV siuntimo platformose. Internetinė išmanioji televizija teikia galimybes, kurių negali vartotojui suteikti tradicinė realaus laiko liniijinio siuntimo televizija: TV turinio žiūrėjimas atidėtu laiku, jo valdymas , video turinio pagal poreikį atsisiuntimas, prieiga prie video transliuotojų internetu, tokių kaip Amazon Prime, Hulu TV, Sling TV, HBO, Netflix ir kt.
Mūsų išmaniosios televizijos, kuri vadinasi MEZON + TV, unikalumas yra tas, kad ji, skirtingai nuo jos analogų, yra transliuojama ne laidais, bet per plačiajuostį 4G LTE tinklą. Šis sprendimas (IPTV per LTE) yra naujas ne tik Europoje, bet ir pasaulyje. Šią paslaugą, kuri yra ypač „raji“ duomenims, gali teikti tik itin pajėgią tinklo infrastruktūrą valdantys operatoriai. Džiugu, kad Telecentras valdo tokio pajėgumo tinklą, galintį užtikrinti kokybišką IPTV paslaugos teikimą.