AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – Telecentras) nesutinka su praėjusią savaitę per žiniasklaidos kanalus išplatinta koncernui „MG Baltic“ priklausančios įmonės UAB „MG Valda“ informacija, esą Telecentras 2015 metais, sudarydamas sutartį su „MG Valda“ dėl 7,26 ha sklypo Vilniaus Viršuliškių mikrorajone įsigijimo, „pateikė neteisingus patvirtinimus ir garantijas“.
„Gerai būtų, jeigu objekto pirkėjas aiškiai pasakytų, kuo pasireiškė ta neva 2015 įvykusi apgavystė. Mes manome, kad visiems anuomet vykusio aukciono dalyviams pateikėme visą su NT objektu susijusią informaciją, reikalingą racionaliam sprendimui priimti“, – teigia Telecentro komunikacijos vadovas Valdas Kaminskas. – „Telecentras minėtame aukcione pardavinėjo tik statinius. Nei sklypo, nei gyvenamosios paskirties vystymo projekto, kaip teigta praėjusį penktadienį išplatintoje BNS informacijoje, Telecentras parduoti negalėjo ir nesiruošė, nes žemės sklypas nuosavybės teise priklausė ir tebepriklauso valstybei. Prieš nekilnojamojo turto pardavimo sandorį Telecentras gavo oficialų Nacionalinės žemės tarnybos (toliau – NŽT) sutikimą dėl žemės nuomos sutarties teisių perleidimo naujam statinių savininkui. Toks sutikimas buvo pateiktas visiems aukciono dalyviams, taip pat ir „MG Valdai“, todėl mes kategoriškai atmetame kaltinimus esą pateikėme neteisingus patvirtinimus ir garantijas. Mes pateikėme tai, ką buvome gavę iš oficialių institucijų, ir tuo metu „MG Valdai“ šių dokumentų visiškai pakako NT pirkimo/pardavimo sandoriui sudaryti“.
Šia proga Telecentras primena, kaip vyko NT objekto Tujų g. 2 pardavimas ir po jo sekęs bylinėjimasis, sandorį užprotestavus Generalinei prokuratūrai:
- Technologijoms modernėjant, tokio didelio statinių komplekso, įmonės valdyto Viršuliškių mikrorajone, technologinei veiklai bei paslaugų teikimui užtikrinti nebereikėjo, o turto išlaikymo sąnaudos tapo nepagrįstai didelės. Visapusiškai įvertinus statinių komplekso tolesnio panaudojimo alternatyvas, taip pat atsižvelgus į 2013 m. Valstybės kontrolės rekomendacijas dėl efektyvesnio valdomo nekilnojamojo turto panaudojimo, buvo nuspręsta jį parduoti.
- Eilę metų Telecentras siekė sudaryti žemės nuomos sutartį ir 2014-02-14 Žemės sklypo nuomos sutartis dėl 7,26 ha sklypo, esančio Tuju g. 2, išnuomojimo tarp Telecentro ir NŽT buvo sudaryta.
- Sprendžiant, ar NT pardavimas apskritai yra įmanomas, buvo kreiptasi į NŽT su prašymu duoti susitikimą dėl nuomos teisės į žemės sklypą perleidimo tuo atveju, jei būtų parduodami jame esantys statiniai. 2014-04-07 NŽT Vilniaus miesto skyriaus vedėja tokį sutikimą davė.
- Telecentras 2015-01-05 užsakė UAB „Resolution advisers LT“ išsamų ekspertinį statinių komplekso vertinimą, kuriame buvo nustatytos turto realizavimo galimybės bei potenciali pardavimo kaina – 4 600 000–5 500 000 eurų.
- Telencentrui priklausančio statinių kompleksui parduoti buvo organizuotas viešas konkursas, kuriame dalyvavo 3 dalyviai (UAB „MG Valda“, UAB „YIT Kausta būstas“ ir UAB „Naustava“). Įvertinus gautus pasiūlymus, konkurso komisija geriausiu pripažino UAB „MG Valda“ pasiūlymą.
- Telecentras 2015-09-02 sudarė sutartį su „MG Valda“, pagal kurią turtas parduotas už didesnę, nei turto vertintojų nustatytą kainą, t. y. 6 177 000 EUR. Parduotas statinių kompleksas buvo įregistruotas naujo savininko (UAB „MG Valda“) vardu.
- Netrukus po sandorio įgyvendinimo, LR Generalinė prokuratūra, gindama viešąjį interesą, kreipėsi į teismą, prašydama pripažinti žemės nuomos sutartį negaliojančia, kadangi ji buvo sudaryta ne aukciono būdu, bei pripažinti negaliojančia dalį statinių pardavimo sutarties, t.y. antenų pardavimą (nes antenų metalinės dalys sandorio sudarymo metu dėl blogo techninio stovio jau buvo demontuotos), bei Telecentro pareigą grąžinti už šiuos statinius sumokėtą sumą.
- Lietuvos apeliacinis teismas 2017-11-17, nors ir pripažino, kad Telecentras turėjo teisę išsinuomoti žemės sklypą ne aukciono būdu (kaip pastatų savininkas), savo sprendimu vis tik žemės nuomos sutartį pripažino negaliojančia, kadangi joje nebuvo nurodyta žemės paskirtis ir turto nusidėvėjimo lygis. Teismas taip pat pripažino sutarties dalį, kurioje nurodoma, kad perkamos/parduodamos dvi radijo antenos, negaliojančia. Nors antenų metalinės dalys buvo demontuotos dėl avarinio metalinių konstrukcijų stovio, siekiant užtikrinanti asmenų, patenkančių į teritoriją, saugumą, dar iki sandorio sudarymo (antenų pamatai ir pastatai įrangai yra likę), ir „MG Valdai“ tai buvo žinoma – teismas vis tik nurodė, kad turi būti taikoma restitucija ir Telecentras pirkėjui turi grąžinti 247 080 EUR. Teismo sprendime nurodyta lėšų suma buvo nedelsiant grąžinta „MG Valdai“.
- Labai svarbu pažymėti, kad Teismas nepaliko galimybės vykdyti sandorio restituciją pilna apimtimi, nes pripažino negaliojančia sutarties nuostatą, numatančią Telecentro pareigą grąžinti už statinius sumokėtą sumą tuo atveju, jei UAB „MG Valda“ nepavyktų įteisinti žemės nuomos ar pakeisti žemės paskirties.
- Kita sutarties dalis, susijusi su turto pardavimu bei už turtą mokama kaina, teismo įsiteisėjusiu sprendimu buvo nepakeista ir liko galioti. Todėl teisės į turtą yra galutinai perleistas „MG Valdos“ nuosavybėn, o Telecentrui liko sutarties pagrindu sumokėti pinigai už turtą.
- „MG Valda“ teikė kasacinį skundą, tačiau LR Aukščiausias teismas 2018-01-30 atsisakė jį priimti.
APIE TELECENTRĄ
AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) – valstybės valdoma akcinė bendrovė, teikianti radijo ir televizijos programų siuntimo, duomenų perdavimo, interneto, išmaniosios televizijos, duomenų centrų ir telefonijos paslaugas visoje Lietuvoje.